Výzkumný tým vědců Michiganské státní univerzity sestrojil čirý průhledný solární panel, který může být použitý v oknech, skleněných tabulích (také po obvodu budov) k výrobě sluneční elektrické energie.


Jejich výrobek je k nerozeznání od obyčejných skleněných výplní.

TLSC - Transparent Luminescent Solar Concentrator

TLSC – Transparent Luminescent Solar Concentrator

U běžných průhledných solárních panelů světlo prochází stejným způsobem, jako je tomu u ostatních průhledných materiálů. Vynález amerických vědců však umožňuje průnik světla i jinde. To zaručuje jimi vytvořený transparentní luminiscenční solární koncentrátor TLSC (Transparent Luminescent Solar Concentrator), který absorbuje vlnovou délku světla pomocí organické soli. Vědci takto získali vytvořením fotovoltaické buňky možnost dokonale využít infračervené a ultrafialové světlo. Systém TLSC promítá luminiscenční světelné paprsky, které obsahují vlnovou délku a jsou neviditelné lidským okem.

Příměsi absorbují většinu slunečního světla a vyzařují jej v oblasti výstupu. Ovládání vnitřní dráhy luminiscence způsobuje opakovaný vnitřní odraz flurescenčního světla a lomu v prostředí s jeho odstupňovaným indexem. Tradičnější fotovoltaické články mění koncentrované infračervené světlo na elektrický proud. Běžné verze dřívějších solárních článků vrhající světlo v barevných stínech mají účinnost okolo 7 %, ale vědci s Michiganské státní univerzity očekávají její zvýšení o dalších 5 %. Zároveň chtějí, aby se technologie TLSC přenesla i do dalších oblastí, jakými mohou být například elektronika a ruční přístroje.


průhledný solární panel

Mezi priority vědeckého týmu patří další vývoj této technologie s důrazem na její dostupnost a energetickou účinnost. Vědci jsou si totiž dobře vědomi toho, že solární energie je a bude hlavní aktér v oblasti energie z obnovitelných zdrojů. Ta sice představuje nyní pouhých 0,39 % celkové výroby ve Spojených státech amerických, ale její budoucí potenciál je velký.

Celý článek v angličtině je k zveřejněn zde:


http://www.digitaltrends.com/cool-tech/first-fully-transparent-solar-power-cell/


http://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2016/12/pruhledny-solarni-panel.jpghttp://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2016/12/pruhledny-solarni-panel-150x150.jpgsolarSolární novinky a technologie
Výzkumný tým vědců Michiganské státní univerzity sestrojil čirý průhledný solární panel, který může být použitý v oknech, skleněných tabulích (také po obvodu budov) k výrobě sluneční elektrické energie. Jejich výrobek je k nerozeznání od obyčejných skleněných výplní. U běžných průhledných solárních panelů světlo prochází stejným způsobem, jako je tomu u ostatních...