Firma SolarVenti je původně dánskou společnosti. Zaměřuje se již od roku 1992 především na výrobu teplovzdušných solárních panelů, se kterými se jim podařilo prorazit na světový trh. Pokud by se měl princip těchto zařízení zjednodušit, pak se jedná o panely, které bez připojení k elektrické síti, pouze díky energii ze slunečního záření, umožní větrání domu či chaty, čímž jednak přivádí čerstvý vzduch, a jednak také odvlhčují. Kromě větrání umožňuje tato technologie také vytápění ohřevem přiváděného vzduchu.  Mimo tyto solární panely však v nabídce firmy SolarVenti nalezneme také panely určené přímo pro připojení do elektrické sítě, nebo velké panely pro průmyslové závody.


Pokud se podíváme na nabídku firmy podrobněji, objevíme v ní několik řad:

  • panely Comfort
  • panely SlimLine
  • sklepní modely
  • možnost výroby panelů na míru

Teplovzdušné solární panely SlimLine.

Výhodou takových panelů je, že neberou elektřinu, a fungují pouze na základě slunečního záření (to však může být někdy i značná nevýhoda). Jsou určeny k namontování na zeď nebo na střechu domů či chat, a jsou určeny pro nadzemní prostory domu. Jednotlivé modely této řady jsou odstupňované podle plochy, jakou jsou schopny vyvětrat. Nejmenší, model SV3, je určen pro malé místnosti velikosti asi 25 m2 s maximálním výkonem 250 wattů. Naopak největší panel, model SV20 je určen pro pokrytí prostor až 100 m2 velkých a jeho maximální výkon dosahuje 1320 wattů. Do stejné kategorie výrobků patří také model nazvaný MidLine, určený po velké prostory (až 150 m2) s maximálním výkonem 2200 wattů. Ke všem těmto modelům je přirozeně dodáváno také veškeré montážní příslušenství a na objednávku i doplňková zařízení, jako je externí ventilátor, termočidlo, nebo adaptér pro síťové napájení.


Produkty řady Comfort

Nemají solární článek, ale jsou napájeny elektřinou, jsou svým způsobem obdobou modelů SlimLine. Ovšem zatímco solární panely se hodí spíše pro chaty nebo rekreační objekty, modely Comfort jsou vhodné pro celoročně obývané domy. Tím, že fungují na elektřinu, se dá vyhnout výkyvům počasí a problémům s napájením. Tomu, že je tato řada určena spíše pro domy než pro chaty a chalupy odpovídají také parametry, plocha, kterou zvládne panel vyvětrat a ohřát, je u nejmenšího až 80 m2, a u největšího až 150 m2, a výkony se pohybují od 1000 wattů až po 2200 wattů. K modelům Comfort se pak standardně dodává také příslušenství, jako je termoregulátor, nebo adaptér.

Odvětrání a vytápění sklepa

Pro domy, které mají sklepy, je pak přímo určena sada sklepních modelů. Ty jsou určeny pro ohřev a odvětrávání vzduchu ve sklepních prostorách, čímž zároveň odvání ze sklepa vlhkost a vlhký vzduch. Princip je takový, že ohřátý a čerstvý vzduch je vháněn pomocí solárního článku dovnitř, a naopak vlhký je nasáván a vyváděn ven. U takových panelů je však potřeba se dívat na víc parametrů. Kromě rozměrů sklepu (nejmenší článek zvládne vyvětrat 55 m2, největší až 100 m2) a výkonů (od 1000 do 2200 wattů) je rozhodující také teplota vháněného vzduchu, a rozměr odváděcí sady. K těmto modelům se dá také objednat hygrostat nebo časový spínač.

Panely na míru

Pro velké objekty je možné si objednat také systém solárních panelů na střechu. Zde už hodně záleží na přání zákazníka, a jedná se svým způsobem o propojení více článků za sebou. Vhodné je toto rozestavení především pro průmyslové závody nebo pro místa, kde je nutné pokrýt velký prostor. Kromě toho pak firma také umožňuje jednání se zákazníkem za účelem vytvoření solárního panelu na míru., a to jak výkony, tak také tvarově. záleží čistě na přání zákazníka a jeho domluvě s firmou. Stejně tak je možné si u firmy objednat náhradní díly a příslušenství.


Zastoupení v ČR

Za Českou republiku se distribucí a montáží výrobků SolarVenti zabývá firma SolarAir. Ta má po celé České republice celkem 12 poboček, které nabízejí zákaznickou podporu a servis. Avšak nejspíše si nelze dělat iluze o zázračnosti tohoto systému. Samotní zákazníci se, alespoň podle internetových zkušeností a recenzí, dají rovnoměrně rozdělit do dvou skupin. Na ty, kteří si systém pochvalují, a na ty, kterým nefunguje podle jejich představ. Systém se zdá být dobrý, ale hodně záleží na oblasti, kde se instaluje (tedy na intenzitě osvětlení, teplotách, počtu slunečních hodin v oblasti a podobně).


http://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2019/01/energy-3683673_640.jpghttp://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2019/01/energy-3683673_640-150x150.jpgsolarFotovoltaika pro domácnosti
Firma SolarVenti je původně dánskou společnosti. Zaměřuje se již od roku 1992 především na výrobu teplovzdušných solárních panelů, se kterými se jim podařilo prorazit na světový trh. Pokud by se měl princip těchto zařízení zjednodušit, pak se jedná o panely, které bez připojení k elektrické síti, pouze díky energii...