Elektromobily nejsou žádnou novinkou. Vozidla na elektrický pohon jsou zhruba stejně stará, jako ta se spalovacím motorem. Dokonce bylo na počátku minulého století období, kdy byly elektromobily natolik populární, že je chtěl mít každý. Za nástupem spalovacích motorů v minulosti stojí prudký pokles cen pohonných hmot a tehdy vysoké náklady na výrobu elektromobilů spojené s nepříliš výkonnými možnostmi nabíjení.


Od těch dob už ale uplynula spousta času, objevily se nové technologie, lepší materiály a možnosti. Nezanedbatelné jsou také ceny pohonných hmot, které citelně stouply a nějaký dramatický pokles se rozhodně neočekává, spíše naopak. Elektromobily jsou tak variantou, která láká čím dál více lidí. Jediný problém je pořizovací cena a velmi omezený počet plnohodnotných rychlo-nabíjecích stojanů.

Všechno ale souvisí se vším. A tak je jisté, že ve chvíli, kdy začne čím dál více motoristů oceňovat výhody a přednosti automobilů na elektrický či hybridní pohon, začne se rozšiřovat i síť nabíjecích stanic. Jaké výhody tedy mohou elektromobily přinést svým majitelům? Podívejme se na tři nejdůležitější ze všech, které rychle přesvědčí i vás.

elektromobil Tesla

elektromobil Tesla

1) Provoz elektromobilu je levná záležitost

Doba, kdy cena benzínu či nafty byla tak nízká, že nehrála v rodinném rozpočtu žádnou roli, je už nenávratně pryč. Dnes, až na výjimky, nepotkáte motoristu, který by ceny pohonných hmot a spotřebu svého automobilu nesledoval. Bohužel, v moderním světě se bez vozidla málokdo obejde, ať už jsou důvody jakékoliv.

Ceny elektrického proudu se s cenami pohonných hmot nedají srovnávat. Bez ohledu na to, zda použijete pro dobíjení elektromobilu veřejnou nabíjecí stanici, nebo pomalejší nabíjení z domácí sítě, finanční úspora je natolik výrazná, že je asi největším argumentem pro nákup vozu s elektrickým pohonem. Jen si spočítejte, kolik ročně za pohonné hmoty zaplatíte a pak si představte, že by vám tato částka v rozpočtu přebývala. Hezkých pár tisíc navíc, že?


2) Elektromobily šetří životní prostředí

Už žádné starosti s měřením emisí. Zdá se vám to jako pohádka? V případě elektromobilu je ale takové tvrzení realitou. Elektromotor totiž neprodukuje žádné škodlivé plyny a to bez ohledu na jeho stav a stáří. Trochu nezvyklé, v porovnání s běžnými spalovacími motory, ale naprosto pravdivé tvrzení.

Představte si, o kolik čistší vzduch, zejména ve městech, bychom dýchali, kdyby už dnes byly elektromobily hustě rozšířené. Podle různých průzkumů a měření vyplývá, že i menšinové zařazení elektromobilů mezi běžné dopravní prostředí může velmi rychle snížit poměr škodlivin v ovzduší až o třetinu. Čistý vzduch ve velkoměstě nemusí být sci-fi a klasické smogové situace se mohou stát minulostí.

3) Elektromobil poskytuje plný výkon i v nízkých otáčkách

Výkonová křivka spalovacího motoru vás v případě elektromobilů vůbec nemusí zajímat. Auta s elektrickým pohonem totiž poskytují plný výkon v jakýchkoliv otáčkách. Jinými slovy – kdykoliv budete chtít, budete mít všechny koně pod kapotou připravené vyrazit. To je také důvod, proč jsou elektromobily čím dál častěji vidět i v motoristickém sportu. A proč se začínají čím dál častěji objevovat sportovní automobily s elektrickým pohonem i pro běžný provoz.

Testování srovnatelných typů sportovních vozů stejné váhy, s podobným výkonem už několikrát prokázalo, že spalovací motor nemůže elektromotoru konkurovat. I u těch super výkonných spalovacích motorů totiž chvíli trvá, než dosáhnou optimálních otáček pro podání plného výkonu. Elektromotor reaguje okamžitě a maximální výkon podá kdykoliv.


Samozřejmě, všechno má svá pro i proti a tak i na elektromobilech lze nalézt jisté zápory. Ale spolu s vývojem technologií a novými poznatky, se podařilo odstranit ty nejpodstatnější, jako byla krátká dojezdová vzdálenost, neúměrně vysoká pořizovací a nebezpečné vysokokapacitní akumulátory. To všechno už je minulost a elektromobily jsou dnes na cestách vidět čím dál častěji. A pro městský provoz lepší variantu nenajdete.


http://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2015/11/elektromobil-tesla.jpghttp://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2015/11/elektromobil-tesla-150x150.jpgsolarElektomobily a solární pohon
Elektromobily nejsou žádnou novinkou. Vozidla na elektrický pohon jsou zhruba stejně stará, jako ta se spalovacím motorem. Dokonce bylo na počátku minulého století období, kdy byly elektromobily natolik populární, že je chtěl mít každý. Za nástupem spalovacích motorů v minulosti stojí prudký pokles cen pohonných hmot a tehdy vysoké...