Solární ohřev firmy PALRAM, přes který probíhá voda filtrovaná z bazénu. Studená do něj přichází, silou slunce se ohřívá a teplá je hnána do bazénu, je jedna z nejzákladnějších věcí, pokud chcete mít na zahradě vlastní bazén. Ovšem je potřeba si pohlídat řadu věcí. Předně pro jak velký bazén je ohřev určen a pak také jaký průtok filtrace je doporučován výrobcem. Mimo jiné by nás ale měl zajímat také objem ohřevu, a velikost, ať už kvůli místu, tak i kvůli samotné efektivitě zařízení. V neposlední řadě je pro nás také důležitá odolnost ohřevu, protože přeci jen bude stát venku na zahradě, a tak by měl být schopen odolat počasí i mechanickému poškození. Což, jak uvidíme, není vždy samozřejmostí.


V recenzi solárního ohřevu Solar AquaDome Grand začněme tedy od těch nejdůležitějších údajů:

Ohřev je určen pro zapuštěné i nadzemní bazény s objemem patnáct až dvacet metrů krychlových pro jednu solární jednotku. Přirozeně, že je lze řadit za sebe, tím se maximální objem bazénu zvýší, ovšem efektivita už není taková, a rozhodně se nebude jednat o přehnaně výhodný nákup. Výrobce udává rozdíl v teplotě vody na šest stupňů celsia, což je přijatelná hodnota, a při koupání bude takový rozdíl znát. Rovněž maximální průtok je stanoven na 7000 litrů za hodinu. To už je solidní hodnota, která rozhodně zvyšuje možnosti toho, jaké čerpadlo si můžeme k filtraci pořídit. Na druhé straně, pokud se podíváme na rozměry, opět můžeme být spokojení. Solární ohřev o velikostech 113x75x32,5 centimetrů a hmotnosti 11,4 kilogramu rozhodně není špatný, a nebude nám v zahradě zabírat moc místa.

Příhodný pro ohřívací efekt je i tvar solární jednotky. Vzhledem k tomu, že plastový kryt je zakřivený, je schopen dobře vstřebávat paprsky od rána až do večera. Zvyšuje se tím tedy čas, po jaký je ohřev použitelný. Vzhledem k tomu, že se jednotka běžně dodává plně smontovaná, a instalace není náročná, není problém ji k bazénu zabudovat. Ovšem trochu problém nastává s materiálem a odolností výrobku. Těžko říct, jestli je umělá hmota nejlepším materiálem určeným na něco, co bude umístěno v zahradě, venku, na slunci, a to v horku i v zimě. A čemu zároveň hrozí i mechanické poškození, a nejen naší manipulací, ale i například krupobitím.


Nedá se zcela stoprocentně věřit tomu, co inzeruje výrobce, že plast nezkřehne, nezažloutne, nerozbije se, a tvoří ochranu proti UV, čímž chrání systém hadic uvnitř. Takto silná slova by nás před nákupem měla sama o sobě varovat. A pokud se podíváme na názory lidí a recenze zákazníků, kteří tento výrobek značky PALRAM využívají, dostaneme za pravdu. Většinou uznávají, že se jedná o celkem dobrý ohřev, na druhou stranu málokomu dělá radost materiál. Mnozí si stěžují na poškozený kryt, který moc nevydržel, jelikož jeho ochrana není dokonalá, a další také na poškození hadic uvnitř (přičemž oprava pak není úplně jednoduchá).

Co si z toho tedy vzít? Především to, že se určitě nejedná o naprosto dokonalý systém. Dobrý a výkonný je, ale pokud se rozhodnete investovat do něj celých pět tisíc, pak stojí za to najít v zahradě místo, kde bude celý systém co nejbezpečnější. Ovšem vzhledem k tomu, že musí být na slunci, to není zrovna jednoduchý úkol. Osobně bych se po shlédnutí recenzí a zkušeností, které jsou vesměs pozitivní co do výkonu a negativní co do kvality, poohlédnul ještě po jiném solárním ohřevu, a teprve pokud bych jiný vyhovující nenašel, bych se obrátil na firmu PALRAM.

 

Klady:

  • I pro velké bazény
  • Zvládne i výkonnou filtraci
  • Solidní objem pro ohřev

 


Zápory:

  • Nízká kvalita
  • Malá odolnost
  • U některých kusů častá poruchovost

http://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2017/07/palram-solar-aquadome-grand_1.jpghttp://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2017/07/palram-solar-aquadome-grand_1-150x150.jpgsolarSolární ohřev vody v bazénu
Solární ohřev firmy PALRAM, přes který probíhá voda filtrovaná z bazénu. Studená do něj přichází, silou slunce se ohřívá a teplá je hnána do bazénu, je jedna z nejzákladnějších věcí, pokud chcete mít na zahradě vlastní bazén. Ovšem je potřeba si pohlídat řadu věcí. Předně pro jak velký bazén...