Za poslední roky se rozmohl fenomén zahradních světel. Lampy v zahradách, na skalce nebo kolem altánu však těžko mohou fungovat na elektřinu, byl by problém ji k nim dovést z domu, navíc její okolí by hyzdily kabely. Velmi dobrým řešením jsou proto lampy solární.


Přes den čerpají ze slunce světlo, a přeměňují jej na elektrickou energii. Ta se kumuluje, a spotřebovává se přes noc, kdy lampa dává světlo. Kromě toho, že pokud se do zahrady v noci vydáme, nám ukazuje kam vlastně jdeme, vypadají také malá světýlka a lucerny esteticky velmi pěkně. Nelze se tedy divit, že víc než cokoliv jiného nás u těchto výrobků zajímá vzhled.

Solární lucerna Trump 7507

Solární lampa Trump 7507

Solární lampa Trump 7507 je možná jedním z nejzajímavějších výrobků v této kategorii. Tvarově se výrazně odlišuje od ostatních, vypadá jako stará lucerna a je určena k uchycení na zeď. Má design, připomínající staré časy, a tento vzhled trochu kazí pouze nezbytný solární panel o výkonu 0,8 wattu, což je pro takovou lampu velmi dobrá hodnota. Při úplném nabití baterie může svítit až tři dny. Velkou výhodou pro takovéto venkovní osvětlení je také materiál. Je jím kov, který je výrazně odolnější než plasty. Kromě ostatních výhod, které má, lze lampu také vypnout. Všem kladům však odpovídá také cena – patnáct set za kus.

LED solární lampa – skleněné koule na zahradu

V noci vypadá takovéto osvětlení moc pěkně, ovšem ve dne je to horší. Barevné střídání světel ve střízlivých odstínech je možná příjemným zpestřením, ale přes den vidíme jen bílou kouli na 80 centimetrů vysoké nerezové tyčce, navíc solární panel je umístěn ne zrovna esteticky. Přestože vydrží svítit až osm hodin, přes den zahradu příliš neozdobí a barevné světlo nemá v noci ani příliš praktický význam. A za dvě stě padesát korun to není nejlepší ozdoba.


Solární lampa ACTIVER

Velmi jednoduchá a elegantní lampa, která neurazí. Tak by se solární lampa ACTIVER dala stručně charakterizovat. Je vyrobena z černého plastu (což, ze zkušenosti, není nejodolnější materiál do zahrady), a vysoká je 30,5 centimetrů. Solární displej o velikosti  4×4 centimetry napájí baterii, která zásobuje diodu elektřinou. Ta pak svítí až osm hodin. Jedná se o velmi jednoduché řešení, které se hodí do každé zahrady, a za pouhých zhruba čtyřicet korun. Ovšem kdo má k zahrádce vztah, bude chtít něco jiného.Solární lampa Activer nerez

Solární lampa ACTIVER nerez

V tomto případě se jedná o, dalo by se říct, vylepšenou verzi ACTIVERu. To, co bylo u předchozího modelu v plastu, je zde vyrobeno z nerezu, tudíž lampa je odolnější. Má navíc také mohutnější konstrukci. Jinak se ale od svého předchůdce nijak neliší, pouze cena je o dvacet korun vyšší, což není takový rozdíl.

Garden kingZahradní solární lampa Garden King klasik

Solární lampa Garden King je velmi podobná ACTIVERu. Na rozdíl od již popsaného modelu je ale částečně z plastu, částečně z kovu, a je o něco silnější a odolnější, což v zahradě není na škodu. Při výšce 40 centimetrů je také o něco vyšší a může světlo rozpustit do o něco většího okolí. Svítit vydrží až osm hodin, a přes den se znovu dobíjí. Za ani ne sedmdesát korun to rozhodně není špatná volba.

Solární lampa Solar 1B

Solar


Opět se jedná o podobný druh lampy, jako je ACTIVER. Výrazný rozdíl je však v materiálu, kterým je černý kov, a také ve velikosti lampy. U lampy Solar 1B je dioda umístěna v mnohem menším a skromnějším plastovém pouzdře. Na druhou stranu panel je o něco větší než u ACTIVERu. Výsledek je však stejný, dává baterii energii, se kterou vydrží dioda svítit asi osm hodin. Za čtyřicet korun se jedná o levný a elegantně jednoduchý doplněk do zahrady, na druhou stranu někomu může připadat až příliš skromný.


solarFotovoltaika pro domácnosti
Za poslední roky se rozmohl fenomén zahradních světel. Lampy v zahradách, na skalce nebo kolem altánu však těžko mohou fungovat na elektřinu, byl by problém ji k nim dovést z domu, navíc její okolí by hyzdily kabely. Velmi dobrým řešením jsou proto lampy solární. Přes den čerpají ze slunce světlo,...