Kdo je zvyklý jezdit po kempech, nebo jen tak do přírody, ve vlastním karavanu, ten ví, jaké těžkosti často obnáší elektřina. Pokud nemáte silnou baterii, tak riskujete, že vám elektřina dojde, pokud budete stát mimo kemp, a budete se muset obejít bez ní. A v kempu, i když si elektřinu zaplatíte, vám může omezovat délka přípojky, místo, a především cena, která je nastavená tak, aby pokryla náklady na elektřinu, a ještě majitel kempu vydělal.


Řešením může být solární panel pro karavan, který je ale třeba pečlivě vybrat. Především výkon setu by neměl být nižší než 50 wattů, a i to je málo. Rozhodně by měl mít velké rozměry, aby zvládal zachytit co nejvíc slunečního záření, ale zároveň by jeho velikost i hmotnost měla odpovídat vašemu karavanu a jeho instalace na karavan by měla být pevná a odolná.

  • Solární set pro karavan Truma

Nejzákladnější informací je obsah setu. Tento set Truma obsahuje kromě panelu také kabely, regulátor napětí, a montážní součástky pro uchycení na karavan. Dodáván je ve čtyřech variantách podle výsledného výkonu. Upřímně se dá říct, že nejlevnější varianta s výkonem 23 wattů (o rozměrech 39,8 x 53,5 centimetru a hmotnosti 3,7 kilogramu) je pro karavan celkem k ničemu, protože výkon je příliš malý. Panel s výkonem 65 wattů je ucházející, ovšem ty opravdu dobré a výhodné pro majitele jsou ještě větší, varianty 100 wattů a 150 wattů (při velikosti 153,8 x 66 centimetrů a hmotnosti 12,2 kilogramu). Ovšem cena odpovídá výkonu, nejlevnější varianta je na trhu za osm a půl tisíce, nejdražší za více než dvacet tisíc.


  • Solární set pro karavan Basic-Line

V setu jsou obsaženy nejzákladnější potřeby – panel, držák, kabel, lepicí materiál, průchodka a regulátor. To samo o sobě je jen nejzákladnější vybavení. Lepení není nejjistější upevnění panelu na karavan, a stejně tak by nás měl varovat materiál panelu. Je ze skla a hliníku, takže sice odolný, ale ne zase tolik, aby odolal tlaku nebo nárazům. Výkony panelu pak nedosahují žádných velkých čísel – 20, 40 nebo 75 wattů při různých velikostech panelu (přičemž ten nejmenší má 53 x 35 centimetrů).

  • Solární set pro karavan Sunset PX 85

Součástí setu Sunset PX 85 je kromě panelu také regulátor, kabel a bateriové svorky. Již podle toho se dá říct, že je vhodná pro nabíjení baterií, a to nejen v karavanu, ale i v autě, ve člunu nebo i doma. Výkon této sady je již solidní, 85 wattů, to už je pro běžný karavan celkem dostačující, pokud má na začátku plně nabitou baterii. Velikost panelu je 120 x 54 centimetrů, a jeho hmotnost 7,9. Samotný panel je poměrně silný a odolný, a upevnění pomocí šroubů je lepší než lepení. Přitom cena deset a půl tisíce není tak hrozná.

  • Solární set pro karavan Hybrid MT 110-H

Této sadě se, co do obsahu, nemohou předchozí vyrovnat. Kromě panelu obsahuje set Hybrid také řídicí systém, spoiler, kabely, lepidlový set i montážní set, a veškeré další díly. Solární panel je sice z plastu, což snižuje jeho odolnost, na druhou stranu je schopen nabíjet dvě baterie najednou, navíc řídicí jednotka dokáže regulovat napětí a reagovat na změny osvětlení nebo teploty. Panel je sice velmi rozměrný, 144,9 x 53 centimetrů, ale zároveň dává výkon 110 wattů, což je velmi dobré číslo. Na druhou stranu, cena odpovídá kvalitě, a tento set se dá pořídit za téměř dvacet devět tisíc.


  • Solární set pro karavan Backcontact s565m44 ultra

Tento set rozhodně patří mezi ty lepší. Jeho předností je velmi dobrý panel, který je velmi citlivý na osvětlení, a má výkon 140 wattů. To je při velikosti 150 x 55,7 centimetrů velmi dobrý výsledek. Na druhou stranu set není nijak obsáhlý, což veškerou kvalitu, kterou mají panely, sráží dolů. A při ceně, která dosahuje téměř devatenáct a půl tisíce korun, je potřeba přemýšlet také o tom,jaké příslušenství si u setu vlastně představujeme.


http://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2019/01/rv-2788677_640.jpghttp://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2019/01/rv-2788677_640-150x150.jpgsolarRecenze výrobků
Kdo je zvyklý jezdit po kempech, nebo jen tak do přírody, ve vlastním karavanu, ten ví, jaké těžkosti často obnáší elektřina. Pokud nemáte silnou baterii, tak riskujete, že vám elektřina dojde, pokud budete stát mimo kemp, a budete se muset obejít bez ní. A v kempu, i když si...