Kdo má doma na zahradě svůj vlastní bazén, ten si dovede představit, co všechno to obnáší. Zahradní bazén totiž nejsou jen radovánky, ale i starosti a práce. Předně je potřeba hlídat si kvalitu a čistotu vody, čistit bazén od hmyzu a nečistot, kupovat a správně dávkovat chemii… A v neposlední řadě si také hlídat teplotu vody.


Bazén se sám od sebe ohřívá velmi pomalu, protože se v zásadě jedná o různě vysoký sloupec vody. A ty se ohřívá od slunce především u hladiny. Ale protože sama od sebe v bazénu koluje málo, zůstává teplá voda u povrchu, u dna je chladná a celkově je ohřívání dlouhodobý proces. Dá se však urychlit poměrně běžným solárním ohřevem. Na ten bude pálit slunce, ten se bude ohřívat, a bude ohřívat také vodu, která jím bude proudit, a pouštět ji do bazénu. Samozřejmě, efektivita  takových ohřevů se nedá jednoznačně popsat, a všechno záleží na mnoha faktorech. Především na počasí, ale také na průtoku vody (rychlosti filtrace), velikosti a objemu vody v bazénu, i na teplotě vzduchu. A také je potřeba si uvědomit, že voda se neohřeje za hodinu, ale že to chce čas a trpělivost.

Jedním z takových ohřevů je například pyramida SUN od firmy MARIMEX. Jedná se o černý solární ohřev, který své jméno nezapře, protože má opravdu tvar pyramidy na nožičkách. Má černou barvu, aby více přitahoval slunce, a v černých spirálovitých trubkách proudí voda. Pokud je slunce silné a je venku teplo, nabírá od horké hmoty ohřevu teplotu a takto ohřátá pak proudí do bazénu. A pořád dokola, dokud se teplota dostatečně nezvýší. Systém je určen nadzemním i zapuštěným bazénům, a podle výrobce by měl dokázat ohřát vodu až o šest stupňů celsia. Ovšem stejně tak hned v úvodu říká, že je třeba brát tento ohřev s rezervou. Pyramida SUN je určena pro malé bazény s objemem do sedmi metrů krychlových vody. Větší bazén ohřát nezvládne, pak je řešením zapojit jich více za sebou, nebo koupit jiný model.


Parametry solárního ohřevu

Pro lepší představu, pyramida skutečně není kdovíjak velká, s rozměry 59x59x28 centimetrů patří mezi menší solární ohřevy, a její hmotnost 7,8 kilogramu také není zrovna velká. Na druhou stranu konstrukce na čtyřech nohách je pevná, stabilní, a pyramida samotná by měla být tak odolná. Obsahově se do ní vejde pět litrů vody, přičemž její doporučený průtok je 4000 litrů za hodinu. To závisí především na výkonnosti filtrace. Ovšem platí zde, že čím výkonnější filtrace je, a čím více vody prožene ohřevem zpět do bazénu, tím méně času má voda na to, aby převzala teplo, a tak se také méně ohřeje. Efektivita solárního ohřevu tím pak rychle klesá. Jestliže se tedy chystáte ke koupi solárního ohřevu, je potřeba ho správně vyladit i s filtrací, jinak se bude jednat o zbytečně vyhozené peníze.

Hodnocení

Ve výsledku tedy tento ohřev od společnosti MARIMEX není vyloženě špatný, ale je určený pro malé bazény a pro málo výkonné filtrace. Odpovídá tomu také velmi jednoduchá konstrukce a instalace, malý objem, zkrátka je to dobré řešení pro menší bazény. Na druhou stranu pro vlastníky větších bazénu bude daleko výhodnější si pořídit větší a silnější solární ohřev, než pyramidu SUN. Přestože je na trhu k dostání za nějakých sedmnáct set, pro velký zahradní bazén by byly takové pyramidy potřeba alespoň tři, možná i více, a zapojit je za sebe. Tím by se jejich ohřívací výkon sice výrazně zvýšil, ale už by se to moc nevyplatilo. Dá se tedy doporučit? Pro malé bazény tedy rozhodně ano, pro ty velké, spíše ne.

Klady:


  • Nízké pořizovací náklady
  • Jednoduchá instalace
  • Jednoduchá konstrukce
  • Výborné pro malé bazény

Zápory:

  • Pro velké bazény neefektivní
  • Malý objem
  • Omezený výkon filtrace

http://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2016/09/pyramida-sun-marimex.jpghttp://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2016/09/pyramida-sun-marimex-150x150.jpgsolarSolární ohřev vody v bazénu
Kdo má doma na zahradě svůj vlastní bazén, ten si dovede představit, co všechno to obnáší. Zahradní bazén totiž nejsou jen radovánky, ale i starosti a práce. Předně je potřeba hlídat si kvalitu a čistotu vody, čistit bazén od hmyzu a nečistot, kupovat a správně dávkovat chemii... A v...