Rádi byste si prodloužili dobu koupání v zahradním bazénu? Pořiďte si solární plachtu nebo jednoduše ohřejte vodu pomocí solárního panelu! Na začátku a na konci léta voda v bazénu přes noc zchladne, a bez pomoci trvá její ohřátí velmi dlouho. Naštěstí existuje levný a ekologický způsob jak vodu v bazénu rychle ohřát.


Plachta neslouží jen k zakrytí bazénu

Bazén po použití zakrývejte solární plachtou (CorniSun). Zabráníte nejen napadání nečistot, ale také lépe uchováte teplotu bazénu. K zakrytí se používají fólie se vzduchovými polštářky. Nejčastější jsou modré barvy, ale pokud seženete černou, využijete sluneční energii mnohem lépe. Černá barva absorbuje teplo a předá ho vodě. Můžete se setkat i s pojmem „solární kruhy„. Jedná se o menší kruhovité plachty, které můžete různě spojovat pomocí magnetů. Fungují stejně jako solární plachty (i proti odparu vody a chemikálií) a také zabraňují vychladnutí bazénu přes noc.

Ohřev vody v bazénu

Princip ohřevu vody pomocí slunce je vlastně velmi jednoduchý. Absorbujeme tepelnou energii ze Slunce a předáme ji vodě. Jak účinný systém bude, záleží na několika faktorech. Materiál, plocha, která je ohřívána a objem vody. Pro malé bazény stačí menší plocha. Velikost plochy ohřevu je také závislá na klimatických podmínkách. Pokud máte bazén v oblasti, kde je třeba více vodu ohřát, použijte spíš větší systémy. Systémy se dají často navzájem spojovat a můžete tak dosáhnout zajímavých výsledků.

Nejteplejší voda však není vždy výhrou. Pokud voda v bazénu přesáhne 30°C, dochází k rychlejšímu růstu řas. Také foliové bazény mohou trpět měknutím při větší teplotě a snižuje se tak jejich životnost. Při používání solárního ohřevu se tedy přesvědčte, zda není voda v bazénu přehřátá.


Solární panely pro ohřev vody mají různé a velikosti

Můžete se setkat s plochými panely, různé druhy smotaných plochých či kónusových hadic
i se solárními panely v podobě obloukové stříšky.

Při výběru solárního panelu k bazénu zvažte místo, velikost bazénu a klimatické podmínky. Solární ohřev můžete umístit vedle bazénu, na stojan, na střechu, prostě všude tam, kde svítí slunce. Pokud bude systém ohřevu příliš vysoko, nebo daleko od bazénu, je možné, že budete potřebovat ještě samostatné čerpadlo. V případě optimálního napojení vám bude stačit napojit solární systém k vašemu systému filtrace. Nezapomeňte, že pokud se venkovní teplota sníží, mohlo by dojít i k ochlazování vody v bazénu – zejména pokud je solární ohřev umístěn výš než bazén. Tyto situace lze také řešit ručním obtokem, kdy vyřadíte solární ohřev z provozu například při nočním filtrování.

panely k bazénuPři instalaci systému také berte v úvahu nejen okolní provoz (např.  sekání trávy), ale také bezpečnost. Pokud umístíte ohřev blízko bazénu, může sloužit jako přelézací můstek pro malé děti či zvířata. Ideální místo je takové, kam svítí alespoň 6 hodin denně slunce.

Cena solárního ohřevu pro bazény je velmi různorodá. Například solární absorbér 1m² seženete zhruba od 700 Kč. K němu pak potřebujete ještě další napojovací prvky, hadici a podobně. Nebo můžete koupit celé stavebnicové solární ohřevy s jednoduchou instalací.


Zvýšení teploty vody v bazénu výrazně zvýší komfort koupání a prodlouží využití vašeho bazénu až o několik týdnů v roce.

Kutilové mohou zapojit svůj um a pomocí jednotlivých komponent, které seženou v eshopech s elektronikou (např. Conrad) a ohřev vody si zapojit svépomocí. Při výběru volte takové materiály, které jsou odolné vůči bazénové chemii, vodnímu kameni a zarůstání řasami.


http://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2015/09/solarni-plachta-kruh.jpghttp://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2015/09/solarni-plachta-kruh-150x150.jpgsolarFotovoltaika pro domácnosti
Rádi byste si prodloužili dobu koupání v zahradním bazénu? Pořiďte si solární plachtu nebo jednoduše ohřejte vodu pomocí solárního panelu! Na začátku a na konci léta voda v bazénu přes noc zchladne, a bez pomoci trvá její ohřátí velmi dlouho. Naštěstí existuje levný a ekologický způsob jak vodu v bazénu rychle ohřát. Plachta neslouží jen...