K přeměně slunečního záření na elektrickou energii využíváme fotovoltaické články. Tyto články, které se dají spojovat dohromady čímž se tvoří panely. Podle velikosti panelu a účinnosti článků získáme určité množství energie. Využít tohoto lze různými způsoby. Například cestovatelé a příznivci outdoorových aktivit ocení možnost nabít si telefon, foťák, multimediální přehrávač, navigaci či autobaterii kdekoliv na cestách – díky slunečním paprskům.


Solární nabíječka na mobil

solární nabíječka na mobilní telefonSolární nabíječky mívají (micro) USB konektory a tím jsou univerzální i pro mnoho jiných zařízení. Můžete se setkat s rozkládacími nabíječkami, či s typy které mají pouze jednolitý panel. Rozkládací nabíječky jsou skladnější a bývají vybaveny pogumovaným obalem, díky kterému jsou více odolné.

Jak vlastně taková solární nabíječka funguje? Jedná se o fotovoltaický článek a akumulátorovou, nejčastěji Li-Ion baterii, ze které se vám pak nabíjí daný přístroj. Baterii tak můžete nabíjet ze sítě přes USB konektor, nebo ze slunce. Pokud nabíjíte ze slunce, je ideální nastavit nabíječku tak, aby na ni dopadalo co nejvíce přímého světla. Lidé, kteří solární nabíječku používají, si ji obvykle nabijí před cestou a využívají ji pak na cestě jako záložní zdroj energie. Stejně však počítejte s delší dobou nabíjení, než na jakou jste zvyklí.

Například u nabíječky s výkonem 3,5 W, kapacitou 6000 mAh se doba nabíjení ze sítě pohybuje kolem 4 hodin. Pokud nabíjíte ze slunce, doba se prodlouží i na 8 hodin.

Hmotnost takového zařízení bývá do 200g a solární nabíječku těchto parametrů seženete za cenu kolem 2000 Kč.

Na slunci jsou ovšem nabíječky vystaveny vysokým teplotám, což mnohdy nesvědčí právě bateriím, které mohou ztrácet rychleji svou akumulační schopnost. Při výběru baterie se tedy podívejte, zda se dají akumulátory v nabíječce vyměnit.


Solární nabíječka autobaterie

solární nabíječka autobaterieZajímavým sortimentem jsou solární nabíječky autobaterií. Takovou nabíječku připevníte na čelní sklo, nebo na palubní desku, zapojíte do zásuvky na zapalovač a můžete dobíjet autobaterii nepřetržitě. Baterie vyrábí energii i při oblačnosti, kdy je záření rozptýleno. Nemusíte se tak bát nastartovat v zimě či po dlouhém stání. Velké využití najdou také v karavanech. Ceny těchto nabíječek se pohybují kolem jednoho tisíce korun. Vždy je ovšem nutné porovnat parametry vaší baterie a nabíječky, aby nedošlo k poškození.

 

Solární nabíječky, které můžete v elektru sehnat, se výrazně liší svým výkonem, rychlostí nabíjení, vzhledem, ale také cenou. Můžete nalézt nabíječky od 500,- Kč až po několik tisíc.

Při rozhodování si položte několik otázek. Co budu nabíječkou nabíjet? Jak často budu nabíječku používat? Na jak dlouho potřebuji, abych byl na zdroji energie nezávislý? Pokud jste si na otázky odpověděli tak, že jednou na měsíc jedete na výlet a pro případ, že by se vám vybil mobilní telefon, potřebujete zálohu, můžete volit přístroje s menšími rozměry i kapacitou, a tak i cenou. Na zvážení pak je, zda nestačí nezapomenout na řádné dobití telefonu. Pokud ovšem solární nabíječka - batohjezdíte do přírody často, používáte chytrý telefon či navigaci, nebo jste vášnivý kačer (pozn. člověk, který se věnuje geocatchingu), sáhněte po variantách sice dražších, ale výkonnějších. Solární nabíječka s kapacitou 8000mAh a výkonem a výkonem 5W může vypadat ve složeném stavu jako kniha a když ji rozložíte, je z ní zhruba půl metrový pás. Tento pás lehce umístíte na batoh a cestou se vám baterie nabíjí. Když je tma, můžete takový přístroj využít i jako svítilnu. Cenově se zde pohybujeme 2500 Kč.


Solární nabíječky fungují i bez přímého slunce, stačí jim rozptýlené záření, počítejte však, že doba nabíjení se v tom případě velmi prodlouží.


http://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2015/09/nabijecka-telefon.jpghttp://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2015/09/nabijecka-telefon-150x150.jpgsolarFotovoltaika pro domácnosti
K přeměně slunečního záření na elektrickou energii využíváme fotovoltaické články. Tyto články, které se dají spojovat dohromady čímž se tvoří panely. Podle velikosti panelu a účinnosti článků získáme určité množství energie. Využít tohoto lze různými způsoby. Například cestovatelé a příznivci outdoorových aktivit ocení možnost nabít si telefon, foťák, multimediální přehrávač, navigaci či...