Nabíječka Goal Zero Nomad se vyrábí a na trhu objevuje ve třech různých variantách, lišících se výkonem. Nejmenší a nejméně výkonná má 7 wattů, prostřední 13 wattů a nejvýkonnější má 20 wattů.


To jsou výkony, které se se solárními nabíječkami, jako je Voltcraft nebo třeba SilverCrest nedají srovnat, a jsou na úplně jiné úrovni. Na druhou stranu, v tomto případě se jedná skutečně pouze o solární panel, jeho součástí není powerbanka a není ani součástí balení, tu musíte mít vlastní. Avšak, jak uvidíte dále, powerbanka není u těchto modelů ani úplně nutná.

Recenze:

Goal Zero Nomad 7W

Pojďme ale postupně. Podívejme se na model s nejnižším výkonem, 7 wattovou nabíječku Goal Zero Nomad. Dva monokrystalické solární panely mají jednu zásadní přednost, že je daleko vhodnější na cesty, než většina ostatních. Jsou totiž vestavěny do kapsy, která se dá složit, a má na sobě poutka, kterými se dá uchytit na kolo nebo na batoh. Samotná kapsa se pak vyrábí ve dvou barevných variantách. I přes tuto chabou ochranu by ale panel měl být odolný proti špatnému počasí (u mechanického poškození asi kapsa zase tolik nepomůže). Výkon solárního panelu, jak již bylo řečeno, je 7 wattů. To samo o sobě je poměrně hodně, zvlášť když uvážíme velikost panelu, která je 22,9 x 43,2 centimetru (po rozložení). Na nabíječce je přítomen USB port a 12V výstup. Lze tedy nabíjet více přístrojů najednou (mobil nebo kameru přes USB a nějaké další zařízení přes 12 voltový výstup).

Většina nabíječek se hodí k tomu, aby nabíjely powerbanku, protože nabít třeba mobilní telefon by trvalo dlouho. Ovšem tento model dokáže nabíjet přímo mobil, a na plném slunci jej dobije asi za dvě hodiny, což je velmi dobrý výsledek. Jediné, co může celkový dojem trochu kazit, je nekompatibilita s některými zařízeními, nebo váha, která je skoro 0,4 kilogramu.


Goal Zero Nomad 13W

Kromě výkonu jsou u dalších variant také rozdíly v jiných parametrech, především ve velikosti a efektivitě. U 13 wattové verze se rozměry rozloženého panelu dostávají až na 17×61 centimetrů při hmotnosti 726 gramů. Na druhou stranu, výkon je dvojnásobný než u předchozí nabíječky, a tedy se zvyšuje i rychlost nabíjení.

Goal Zero Nomad 20W

Nejvýkonnější je však 20 wattová verze. Tu tvoří již tři panely, a dosahuje tak rozměrů 77,5×33 centimetrů. Její hmotnost však roste již na víc než kilo, což už je v batohu na cestách poznat. Na druhou stranu dosahuje při plném slunci výkonů elektrické sítě a je schopna nabít telefon do dvou hodin, někdy i rychleji. To je velmi dobré, uvážíme-li, že některé solární nabíječky nejsou schopny nabíjet mobil vůbec.

Přirozeně, že všechno uvedené se odráží i v ceně. Nejméně výkonná verze se na trhu objevuje v cenách přesahujících dva tisíce korun, prostřední se dá koupit za necelé čtyři tisíce, ačkoliv jsou obchody, které ji nabízejí i za tři a půl, a pro nejvýkonnější variantu si musí zájemce připravit více než pět a půl tisíce korun. Na druhou stranu, za takto investované peníze získá skutečnou kvalitu, a může si být jistý, že nezůstane na cestách bez možnosti nabíjení.

Osobně bych mohl doporučit druhý typ. Má velmi dobré výkony, je rozhodně lepší než ten první, na druhou stranu je plně dostačující, a pokud nemáme nějaké zvláštní nároky, není třeba dávat přes pět tisíc za tu nejlepší. Doporučil bych zde tedy zlatou střední cestu, která splní všechny vaše požadavky.

Klady:


  • Vysoká rychlost nabíjení
  • Velmi dobrý výkon
  • Panel je skladný a vhodný na cesty
  • Možnost nabíjení více zařízení

Zápory:

  • Nekompatibilita s některými zařízeními
  • Menší odolnost vůči mechanickému poškození
  • Váha
(4,9 / 5)

http://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2016/12/goal-zero-nomad-20-w.jpghttp://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2016/12/goal-zero-nomad-20-w-150x150.jpgsolarSolární nabíječky
Nabíječka Goal Zero Nomad se vyrábí a na trhu objevuje ve třech různých variantách, lišících se výkonem. Nejmenší a nejméně výkonná má 7 wattů, prostřední 13 wattů a nejvýkonnější má 20 wattů. To jsou výkony, které se se solárními nabíječkami, jako je Voltcraft nebo třeba SilverCrest nedají srovnat, a jsou na...