Že lze fotovoltaické panely nainstalovat svépomocí už víte z minulého článku. Ale co je potřeba k solárnímu ohřevu vody?


K solárnímu kolektoru je třeba si pořídit ještě další komponenty: čerpadlo, solární jednotku a akumulační nádrž. Dále musíte sehnat několik druhů ventilů, solární potrubí, kotvící prvky na panel a máte skoro vše potřebné. Ještě je třeba přidat manometr a průtokoměr. Záleží samozřejmě, jaký typ rozvodu tepla zvolíte, ale bez nádrže se každopádně neobejdete. Čerpadlo nebude nutné, pokud zvolíte samotížný způsob a nádrž bude umístěna nad kolektorem. Toto řešení je využívané spíše pro chaty a chalupy, kde není zavedena elektřina. Pokud umístíme kolektor nízko, je větší riziko zastínění a snížení účinnosti kolektoru.

Základní zapojení zahrnuje solární kolektor, regulátor (který hlídá teplotu v nádrži), čerpadlo a nádrž. Nádrž může být nepřímo ohřívaná přes zásobník, nebo tak, že přímo potrubím proudí teplé médium a ohřívá teplou užitkovou vodu (TUV). Pokud chceme ohřívat například bazén, přibudou nám do soustavy další ventily a rozcestí. Nádrže lze využít i na ohřev vody pro dohřívání soustavy v topení. Napojit soustavu lze i tak, že je přes solární kolektor dohřívána voda v topení i v případě, že máte například kotel či krb. Variant je mnoho a dobrá rada při instalaci bývá k nezaplacení.

Schéma zapojení solárního ohřevu TUV a bazénu svépomocí najdete zde: http://www.vermos.cz/?q=node/101

instalace solárního panelu svépomocí


Mezi výrobci najdete i mnoho kvalifikovaných českých firem. Připravte se ale na to, že investice do solárních kolektorů není nízká. Pohybuje se v desítkách tisíc až zhruba do dvou set tisíc. Záleží na typu a také na velikosti. Dobrou zprávou je, že lze na solární kolektory získat dotaci od státu. Například v roce 2014 bylo možné při investici do solárních kolektorů ve výši 95.000 Kč získat dotaci až 50.000 Kč. Nyní je Dotace z programu Nová zelená úsporám v maximální výši 100.000 Kč a zároveň nesmí přesáhnout 50 % způsobilých výdajů. To činí solární kolektory velmi zajímavým a výhodným zdrojem tepla.

Jak poznám výkon solárního kolektoru?

Pokud se budete informovat o solárních kolektorech, tak při jejich srovnání narazíte také na parametry účinnosti. Podle čeho vlastně poznat jak je kolektor výkonný? Účinnost solárních kolektorů má kostrbatou definici, ale zjednodušeně řečeno se jedná o poměr slunečního světla a tedy energie tepla, které na něj dopadá a množstvím tepla, které lze z kolektoru vytěžit. Samozřejmě je to vztaženo na definované podmínky a plochu absorbéru. Ukazatelem je ve výsledku křivka účinnosti solárního kolektoru.

Ještě je třeba dodat poslední údaj, na který se u solárních kolektorů dívat, a tím je životnost. Kvalitní solární kolektory mají životnost 25 až 30 let. Jde vlastně o odolnost vůči extrémním vnějším podmínkám. Odolnost vůči tlaku, vysoké teplotě, teplotnímu šoku, to vše se u kolektorů testuje. Ve výsledku může být životnost kolektoru velmi důležitá, možná ještě důležitější, než samotná účinnost.

Montáž a výroba panelu svépomocí

V případě, že byste chtěli ušetřit za montáž solárního systému, je nutno podotknout, že k zapojení solárního ohřevu svépomocí budete potřebovat speciální nářadí. Pro propojení nádrže se solárním panelem je třeba raznici na lisování nerezových plechů. Pro naplnění nemrznoucí kapalinou budete potřebovat speciální vozík na plnění a větší množství nemrznoucí kapaliny. Dále je nutné přesné hydraulické napojení panelu a zásobníku. Správné zapojení a montáž panelů patří do rukou odborníka, a pokud budete v systému používat solární řídící jednotku, je nutné ji speciálně nastavit pro vaši domácnost.

Výroba solárního panelu svépomocí


Pokud jsou mezi vámi experimentátoři a kutilové, mohou si vyzkoušet i samotnou výrobu solárního panelu svépomocí. Na stránkách Build It Solar můžete nalézt projekt od Gary Reysa s názvem „$1.000 water heating systém“, kdy se náklady na solární systém vešly do symbolických 1000  dolarů. V češtině lze nalézt návody jak vyrobit solární systém z topenářských PEX trubek (http://peja.4fan.cz) (PEX -materiál který v sobě spojuje vlastnosti plastu a kovu) tak popis jak to udělat z měděných trubek (http://cofablog.cz). Samozřejmě je nutné investovat spoustu času do pochopení systému, nákupu materiálu a zhotovení celé soustavy. Neočekávejte však, že dosáhnete takových výsledků jako u profesionálních technologií. Kutilství má ovšem jednu nepopiratelnou výhodu a tou je radost z práce a tvoření.


http://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2015/11/instalace-svepomoci.jpghttp://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2015/11/instalace-svepomoci-150x150.jpgsolarFotovoltaika pro domácnosti
Že lze fotovoltaické panely nainstalovat svépomocí už víte z minulého článku. Ale co je potřeba k solárnímu ohřevu vody? K solárnímu kolektoru je třeba si pořídit ještě další komponenty: čerpadlo, solární jednotku a akumulační nádrž. Dále musíte sehnat několik druhů ventilů, solární potrubí, kotvící prvky na panel a máte skoro vše...