Energie SlunceDovedeme využít veškerou energii kterou nám Slunce poskytuje? Zatím rozhodně ne! Ale věda nalézá stále nové a nové způsoby využití sluneční energie, a fotovoltaika se stále častěji dostává i do běžných domácností a lidských životů.


V domácnosti můžeme energii ze Slunce využít k ohřevu vody i k výrobě elektrické energie. Jak? Stoupli jste si někdy v parném létě na černou asfaltovou silnici? Černá barva pohlcuje nejvíce tepelného záření. Jako nejsnazší způsob využití slunečních paprsků si můžeme uvést ohřívání vody v bazénu pomocí solární plachty.

1. Solární ohřev vody

Použít lze i klasické solární kolektory. Takové ohřívače vody v bazénu pracují na jednoduchém principu. Využívají své plochy k co nejúčinnějšímu ohřátí vody. Jedná se o tzv. ploché ohřívače, ve kterých je černá hadice stočena jako had a je napojena na filtraci. Tím se dostává teplá voda do bazénu. Typy ohřívačů se liší tvarem – mohou být ploché nebo kopulovité. Velikost zde hraje zásadní roli, protože pokud máme velkou plochu, prohřejeme i větší množství vody.

Kdo má chatu či chalupu a řeší jak se osprchovat, může opět využít sluneční záření. Znovu se jedná o jednoduché využití nejlépe černé barvy a nádrže na vodu. Důležité je zvolit slunné místo tak, aby byla solární sprcha opravdu dobře prohřála. Kutilové si jistě poradí s umístěním nádrže na vodu do výšky a celkem lehce si tak vyrobí solární sprchu sami bez toho aby ji museli kupovat. Ti méně zruční mohou tyto přenosné solární sprchy vyrobené z černého  plastu koupit za cenu kolem 200 Kč. Jen se naplní, zavěsí a mohou se ihned používat.


2. Vaření na solárním vařiči

Mezi netradiční využití solární energie patří bezesporu solární vařič. Zde se využívá naopak efektu odrazu paprsků a jejich soustředění do jednoho místa. Trempové mohou vyzkoušet zhotovení solárního vařiče z alobalu, nebo využít alumatku. Pokud použijí i černou nádobu, stačí počkat, až vysvitne slunko a vaření může začít. Při používání solárního vařiče je třeba parabolu průběžně přenastavovat tak, aby chytala co nejvíce paprsků.

3. Odsolování mořské vody

Energie Slunce je také využívána při destilaci mořské vody. Je to přirozený způsob jak zbavit vodu soli. V dnešní době, kdy je v mnoha zemích stále větší nedostatek pitné vody, je využívají tohoto principu stále častější.

4. Pohon drobné elektroniky a dětských hraček

Dokonce i v oblasti dětských hraček najdeme využití pro malé solární panely na vozítkách a letadýlkách. Slunce a jeho energii lze využít i na výrobu elektrické energie. Mezi běžně dostupné a používané pomocníky patří například kalkulačky, nebo zahradní solární světla. Zahradní osvětlení využívá sluneční paprsky k nabití baterie, která je zabudovaná ve svítidle, a později umožňuje ve tmě svítit. Tady se dostáváme k tomu, že energii ze Slunce můžeme vlastně nachytat a uchovat = akumulovat.

5. Dobíjení a uchovávání energie

Pro lidi, kteří jsou často v přírodě, nebo na cestách je vynikajícím pomocníkem solární nabíječka mobilního telefonu. Stačí ji nechat na slunci a telefon či tablet se okamžitě začne dobíjet. Nevýhodou těchto nabíječek je životnost akumulátorů. Těm nesvědčí vysoké teploty, které při nabíjení vznikají. Je třeba se poohlédnout po nabíječkách s vyměnitelnými akumulátory a sledovat průběžně jejich výkon a životnost. V tomto případě je lepší zaplatit si za kvalitu, aby byl přístroj opravdu funkční.


Pokud ovšem řekneme „solární energie“, napadnou většinu lidí solární elektrárny, tedy panely na loukách, ale i na rodinných domech, nebo průmyslových objektech. V jednoduchosti je princip solárních panelů v použití fotovoltaických článků, které mění elektromagnetické záření ze světla na elektrickou energii. Panely mohou být umístěny na střeše domu nebo garáže a využity na ohřev vody. Případně je elektrická energie akumulována v bateriích na později nebo posílána do rozvodné sítě.


http://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2015/09/energie-ze-slunce.jpghttp://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2015/09/energie-ze-slunce-150x150.jpgsolarFotovoltaika pro domácnosti
Dovedeme využít veškerou energii kterou nám Slunce poskytuje? Zatím rozhodně ne! Ale věda nalézá stále nové a nové způsoby využití sluneční energie, a fotovoltaika se stále častěji dostává i do běžných domácností a lidských životů. V domácnosti můžeme energii ze Slunce využít k ohřevu vody i k výrobě elektrické energie. Jak? Stoupli...