Už je tomu rok, co se v malém chorvatském městě Koprivnica místní zastupitelé rozhodli vydat cestou energeticky úsporných a k životnímu prostředí šetrných elektromobilů. Ve městě s 31 000 obyvateli se rozhodli instalovat rychlonabíjecí panely a elektromobily se staly standardní součástí městské automobilové flotily.


elektromobil-solarDalším, zejména pro turisty či občasné řidiče, lákavým bodem bylo zavedení půjčovny aut na elektrický pohon. Elektromobily, jsou tiché, neprodukují téměř žádné škodlivé látky a jejich provoz je dokonce levný. Co víc by si měl moderní člověk v 21. století ještě přát?

Celý projekt byl dotován z evropských, státních a oblastních fondů a jeho cílem bylo zjistit, zda je elektromobilita směr, kterým se vyplatí ubírat. Vedení města proto souhlasilo s postavením pěti plně funkčních rychlo-nabíjecích stojanů a s nákupem plnohodnotných elektromobilů spolu s několika hybridními vozidly.

 


Elektromobily jsou pro městský provoz nejlepší řešení

Po roce ostrého provozu se Koprivnica může pochlubit prvními výsledky. A čísla potěšila všechny – obyvatele města, vedení radnice a samozřejmě i samotné dodavatele vozů na elektrický pohon. Zlepšily se totiž naprosto všechny sledované a měřené faktory.

Peníze jsou vždy až na prvním místě, začněme tedy u nich. Používáním elektromobilů jako služebních vozidel totiž úředníci a zastupitelé města značně ulehčili městskému rozpočtu. Celkem vlastní Koprivnica 5 elektromobilů a během roku každý z nich najel více než 6 000 kilometrů. Celková úspora za pohonné hmoty pak tvoří částku 3 200 eur.

Ale úspora za pohonné hmoty není jedinou výhodou vozů na elektřinu. Používání elektromobilů se totiž rychle projevuje i na životním prostředí. V Koprivnici jen výměnou pouhých několika kusů automobilů s běžným spalovacím motorem za elektromobily dosáhli snížení znečištění ovzduší v průměru o 27 %. To je až neuvěřitelné.

Koprivnické elektromobily se rychle staly inspirací pro ostatní

Díky chorvatskému pokusu, který začal už v roce 2013, tak nyní víme, že elektrická energie ve spojení s automobily se opravdu vyplatí. Největší nevýhodou totiž prozatím je pouze malé rozšíření nabíjecích stojanů. Proto také zastupitelé nakoupili i hybridní vozy, pro delší cesty, a zároveň se jim podařilo přesvědčit zástupce nejbližších větších měst, aby nechali i u nich postavit dobíjecí zařízení.


Podle Koprivnických je už jen otázkou času, kdy i sousední města k nabíjecím stojanům dokoupí i elektromobily a začnou jejich výhody nepřímo ukazovat dalším sousedům. A ti dalším a dalším – a jak říkají obyvatelé Koprivnici – dřív nebo později bude elektromobil naprostý standard. Tedy alespoň v Chorvatsku.

(4,5 / 5)

http://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2015/11/elektromobil-solar.jpghttp://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2015/11/elektromobil-solar-150x150.jpgsolarElektomobily a solární pohon
Už je tomu rok, co se v malém chorvatském městě Koprivnica místní zastupitelé rozhodli vydat cestou energeticky úsporných a k životnímu prostředí šetrných elektromobilů. Ve městě s 31 000 obyvateli se rozhodli instalovat rychlonabíjecí panely a elektromobily se staly standardní součástí městské automobilové flotily. Dalším, zejména pro turisty či občasné...